Història

Història de la nostra agrupació:

El dia 1 de maig de 1986, un grup d’una vintena de persones varen fundar l’AGRUPACIÓ TEATRAL BENET ESCRIBA, que venia a ocupar un buit existent en l’activitat teatral de Sant Feliu de Guíxols.

Forma part de la Federació de Grups Amateurs de Teatre de Catlunya i és membre de l’Agrupació Teatral de les Comarques Gironines.

Va ser legalment constituida, sense ànim de lucre i desvinculada de qualsevol partit polític.

L’any 1996, amb 10 anys d’història, portabem unes tretze obres representades, amb un increment important d’elements dins l’Agrupació.

L’estrena del Teatre Auditori Municipal de Sant Feliu, el gener de 1990, va significar una gran millora en el nostre treball dalt l’escenari.

L’any 1995, a Roser Descayre i Ricard Pelló, els nostres directors, els va ser atorgada la PORTA FERRADA D’OR, màxim guardó de la ciutat, per la seva trajectòria en favor del Teatre Amateur i divulgació del nom de la ciutat arreu.

Maig de 2001, 15 anys i un nou impuls a l’Agrupacoió. Alguns elements desapareixen mentre molta joventut s’incorpora.

Hem passat la frontera per actuar a Sant Llorenç Cerdans i Tolosa de Llenguadoc. Ens han seleccionat a diferents concursos de teatre amateur i hem aconseguit molt bons resultats. Els premis individual i colectius han estat molt ben rebuts i cel.lebrats.


2006, 20 anys ininterromputs de teatre amateur. Bona feina. Ara ja tenim elements nous que dirigeixen i porten les seves obres a concurs amb bons resultats. Anem creixent i quan fem reconte de les persones, grans i petites, que un moment o altre han format part del nostre grup ens trobem que son més de cinc-centes.

Durant aquests anys no hem deixat de participar en els aconteixements culturals de la ciutat com “LA CANÇÓ DE TAVERNA”, tres anys, espectacle al aire lliure amb assistència de més de dues mil persones. “TEATRE A LA FRESCA” una altre iniciativa de només ve durar un estiu, però que va ser enriquidora tant per nosaltres com per el públic que hi ha assistir.

I per acabar podem també donar part del “PREGÓ DE LA FESTA MAJOR”, l’any 2004, amb textos de la mateixa agrupació i amb la participació de la majoria del elements actius, recreant diferentes situacions estivals que varen ser molt ben rebudes i aplaudides per part del públic assistent.


Aquestes són les obres que ha escenificat l’Agrupacio Teatral Benet Escriba:

– LA RATERA d’Agatha Christie (1986-1987)
– EL RASTRE DE LA GUINEU de Ventura Porta i Rosés (1988)
– L’ONCLE ANTON de Joan B. Ripoll (1989 – 1990)
– LA TERRA ES BELLUGA de Jordi Bordas (1990)
– LA BARCA SENSE PESCADOR d’Alejandro Casona (1991 – 1992)
– EL PLAT DE FUSTA de Lluís Millà (1991)
– LA MEVA SENYORA de Joan Mallol (1991 – 1994)
– EL GRAN MAGIC D’OZ de L. Frank Baum (1992)
– L’AMOR A TOTES LES EDATS de Nicasi Camps i Pinós (1992 – 1994)
– CRIATURA MEVA de Ventura Porta i Rosés (1993 – 1994)
– ASSAIG GENERAL de Josep Escobar (1994 – 1995)
– LES COSES DEL PAPÀ I DE LA MAMÀ d’Alfonso Paso (1995 – 1997)
– PER QUAN HA DIT QUE HO VOL? de Jordi Bona i Miquel Pelló (1996 – 1997)
– EL RETAULE DEL FLAUTISTA de Jordi Teixidor (1996 – 1997)
– TRUCA UN INSPECTOR de J. B. Priestley (1996 – 1997)
– STOP AL MATRIMONI de Nicasi Camps i Pinós (1997 – 1998)
– L’ENTERRAMENT ÉS A LES QUATRE de Carles Valls (1998 – 2000)
– CATALANS A LA ROMANA de Joan Rosquellas (1998 – 2000)
– ELS ARBRES MOREN DEMPEUS d’Alejandro Casona (2000 – 2002)
– TE’N RECORDES? Text original de l’Agrupació (2001)
– EL VISITANT d’Eric Emmanuel Schmitt (2002 – 2004)
– ELS ROMANÇOS DE’N GUSTAU de Joan Rosquellas (2002 – 2005)
– PRÉSSEC EN ALMIVAR de Miguel Mihura (2003 – 2005)
– NINETTE I UN SENYOR DE MÚRCIA de Miguel Mihura (2005 – 2006)
– DOTZE SENSE PIETAT de Reginald Rose (2006 – 2008)
– ANTAVIANA de Pere Calders (2006 – 2007)
– MITGES VERITATS sobre l’obra “Leònides” de Nicasi Camps i Pinós (2007 – 2009)
– LA SENYORA FLORENTINA I EL SEU AMOR HOMER de Mercè Rodoreda (2008 – 2009)
– PARAULES ENCADENADES de Jordi Galceran
– T’HE ENXAMPAT CAPUTXETA de Carles Cano (2011-2012)
– ALMENYS NO ÉS NADAL de Carles Alberola (2010 – 2013)
– L’ARRIBADA DEL MINISTRE de J. Manubens i música de Josep Mª Vilà i Gandol (2012)
– EL CANT DE LA CIGALA d’Alfonso Paso (2014)

Menció especial:

– ELS PASTORETS DE SANT FELIU amb textos de Ramon Pàmies (L’estel de Natzareth) i Ricard Pelló (L’Alegria de Nadal)

Altres actuacions:

– CANÇÓ DE TAVERNA text original de Cristina Carrión (2002 – 2005)
– TEATRE A LA FRESCA (2002)
– PREGÓ DE FESTA MAJOR (2004)

Els nostres premis:

1987 La Ratera

Visionat de les comarques gironines
A.T.B.E. Tercer premi provincial

1990 La terra es belluga

Visionat de les comarques gironines
A.T.B.E. Cinquè premi provincial

1992 El Gran Màgic d’Oz

Concurs de Teatre amateur de Piera (Anoia)
A.T.B.E. Premi especial del Jurat a la Fantasia

1993 L’Amor a totes les edats

Concurs de Teatre amateur de Piera (Anoia)
ANNA BUXÓ, Tercer premi millor actriu de repartiment

1994 El Rastre de la Guineu

Concurs de Teatre de Santa Coloma de Farners (La Selva)
EUDALD PRAT, Tercer premi al millor actor principal
ELENA RIBERA, Segon premi a la millor actriu principal
MIQUEL PARADEDA, Segon premi al millor actor de repartiment
CRISTINA BUXÓ, Tercer premi a la millor actriu de repartiment

1995 Assaig General

Concurs de Teatre de Sant Andreu (Barcelona)
MIQUEL PARADERA, Tercer premi al millor actor principal.

Concurs de Teatre de Santa Coloma de Farners (La Selva)
A.T.B.E. Primer premi de votació popular (9,07)
A.T.B.E. Segon premi a la millor companyia
ROSER DESCAYRE Segon premi a la millor direcció
MIQUEL PARADERA, Primer premi al millor actor principal
MIQUEL PELLÓ, Primer premi al millor actor de repartiment
ANNA BUXÓ, Primer premi a la millor actriu de repartiment

1995 Les coses del papà i la mamà

Concurs de Teatre Amateur de Calella de Mar (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal
EUDALD PRAT, Segon premi al millor actor de repartiment
RICARD PELLÓ, Tercer premi a la millor direcció
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia

1996 Les coses del papà i la mamà

Concurs de Teatre Amateur de Sant Andreu (Barcelona)
ROSER DESCAYRE, Segon premi a la millor actriu principal
MIQUEL PARADEDA, Tercer premi al millor actor principal
EUDALD PRAT, Tercer premi al millor actor de repartiment
A.T.B.E., Primer premi a la votació popular (4,82)

Concurs de Teatre amateur de Tiana (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Segon premi a la millor actriu principal

1996 Truca un inspector

Concurs de Teatre amateur de El Vendrell (Baix Penedès)
A.T.B.E., Primer premi al millor vestuari
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia
ANNA BUXÓ, Primer premi a la millor actriu de repartiment

1997 Les coses del papà i la mamà

Concurs de Teatre Amateur Vila de Centelles (Osona)
ROSER DESCAYRE, Tercer premi a la millor actriu principal

Concurs de Teatre Amateur de Tàrrega (Urgell)
A.T.B.E., Primer premi a la votació popular (4,74)
A.T.B.E., Primer premi a la millor presentació escènica
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia
MIQUEL PARADEDA, Tercer premi al millor actor principal
ROSER DESCAYRE, Tercer premi a la millor actriu principal
EUDALD PRAT, Primer premi al millor actor de repartiment
LAURA MIR, Primer premi a la millor actriu de repartiment
RICARD PELLÓ, Tercer premi a la millor direcció

1997 Truca un inspector

Concurs de Teatre amateur d’Arenys de Mar (Maresme)
EUDALD PRAT, Tercer premi al millor actor principal

Concurs de Teatre amateur de Canet de Mar (Maresme)
EUDALD PRAT, Segon premi al millor actor principal
MIQUEL PARADEDA, Tercer premi al millor actor de repartiment

Visionat de les comarques gironines
A.T.B.E., Segon premi provincial

1997 El Retaule del Flautista

Concurs de Teatre Amateur de Pineda de Mar (Maresme)
A.T.B.E., Primer premi al so i a la música
RICARD PELLÓ, Segon premi al millor actor principal
A.T.B.E., Finalista al millor vestuari
ROSER DESCAYRE, Finalista a la millor direcció

Concurs de Teatre Amateur de Caldes de Montbui (Vallès Oriental)
RICARD PELLÓ, Segon premi al millor actor principal
A.T.B.E., Segon premi de votació popular (9,42)
A.T.B.E., Premi especial del jurat al conjunt coral i musical

Concurs de Teatre Amateur de Malgrat de Mar (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Tercer premi a la millor direcció
A.T.B.E., Tercer premi al millor grup teatral

1999 L’Enterrament és a les quatre

Concurs de Teatre amateur de Sant Feliu de Codines (Vallès oriental)
A.T.B.E., Segon premi de votació popular (9,26)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal
Mª CARME GUINÓ, Tercer premi a la millor actriu de repartiment

Concurs de Teatre amateur de Calella de Mar (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Tercer premi a la millor actriu de repartiment

Concurs de Teatre amateur de Malgrat de Mar (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu de repartiment

1999 Catalans a la romana

Concurs de teatre amateur de Caldes de Montbui (Vallès Oriental)
A.T.B.E., Quart premi a la votació popular (8,58)
LLUIS TRIGUEROS, Premi especial al millor actor còmic
ROSER DESCAYRE, Premi especial a la millor caracterització

2001 Els arbres moren d’empeus

XVIè Concurs de Teatre Amateur Àngel Guimerà (El Vendrell – Baix Penedès)
A.T.B.E., Quart premi a la millor companyia
A.T.B.E., Segon premi de votació popular (9,30)

VIIIè Concurs de Teatre Amateur Vila de Centelles (Osona)
ROSER DESCAYRE, Segon premi a la millor actriu en paper principal

2003 El Visitant

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
TONI VIDAL, Primer premi al millor actor principal
JOSEP Mª ALEJANDRE, Segon premi al millor actor principal
A.T.B.E., Millor escenografia
A.T.B.E., Millor obra

Concurs de Teatre Amateur de Caldes de Montbui (Vallès Oriental)
TONI VIDAL, Primer premi al millor actor principal
JOSEP Mª ALEJANDRE, Tercer premi al millor actor

Concurs de Teatre Amateur de Calella de Mar (Maresme)
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia
RICARD PELLÓ, Tercer premi a la millor direcció
JOSEP Mª ALEJANDRE, Segon premi al millor actor principal
TONI VIDAL, Tercer premi al millor actor principal
ANNA BUXÓ, Tercer premi a la millor actriu secundària

2003 Els Romanços de’n Gustau

Concurs de Teatre Amateur de El Vendrell (Urgell)
A.T.B.E., Primer premi a la votació popular (9,10)

2004 El Visitant

Concurs de Teatre Amateur de Pineda de Mar (Maresme)
JOSEP Mª ALEJANDRE, Segon premi al millor actor principal
TONI VIDAL, Diploma al millor actor principal
A.T.B.E., Cinquè premi a la millor companyia
A.T.B.E., Diploma a la millor il·luminació
A.T.B.E., Diploma a la millor música i efectes especials

2004 Els Romanços de’n Gustau

Concurs de Teatre Amateur de Caldes de Montbui (Vallès Oriental)
CRISTINA CARRIÓN, Premi a la millor actriu còmica

Concurs de Teatre Amateur de Malgrat de Mar (Maresme)
A.T.B.E., Primer premi de votació popular (9,50)
A.T.B.E., Segon premi a la millor companyia
A.T.B.E., Primer premi a la millor obra segons Jurat Jove
CRISTINA CARRIÓN, Primer premi a la millor actriu de repartiment
LLUIS TRIGUEROS, Primer premi al millor actor de repartiment
NÚRIA GÓMEZ, Segon premi a la millor actriu principal
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor direcció

2004 Préssec en almívar

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal
ANTONI FERRER, Nominat a actor de repartiment
JOSEP Mª ALEJANDRE, Nominat a actor de repartiment

Concurs de Teatre Amateur de Calella de Mar (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal
RICARD PELLÓ, Tercer premi a la millor direcció
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia

2005 Els Romanços de’n Gustau

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
ROSER DESCAYRE, Segon premi a la millor actriu principal

2005 Préssec en almívar

Concurs de Teatre Amateur de Caldes de Montbui (Vallès Oriental)
ANTONI FERRER, Segon premi al millor actor de repartiment
A.T.B.E., Segon premi a la votació popular (8,82)

Concurs de Teatre Amateur de Malgrat de Mar (Maresme)
A.T.B.E., Primer premi a la votació popular (9,54)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal
RICARD PELLÓ, Segon premi a la millor direcció
A.T.B.E., Segon premi a la millor companyia

Concurs de Teatre Amateur de Palafrugell (Baix Empordà)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu

2006 Ninette i un senyor de Múrcia

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu de repartiment
TONI VIDAL, Nominat a premi al millor actor principal
ANTÒNIA GARCIA, Nominada a premi a la millor actriu principal

Concurs de Teatre Amateur de Malgrat de Mar (Maresme)
A.T.B.E., Primer premi de votació popular (9,59)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu de repartiment
LLUÍS TRIGUEROS, Segon premi al millor actor de repartiment
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia
TONI VIDAL, MIQUEL PELLÓ I RICARD PELLÓ, Nominats a premi

2007 Dotze sense pietat

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
Premi Maquillatge, perruqueria i vestuari
TERESA CASTELLÓ, Primer premi a la millor actriu de repartiment
SÍLVIA ROMERO, Segon premi a la millor actriu de repartiment
JOAN BOLAÑO, Primer premi al millor actor de repartiment
XAVI ALEMANY, Segon premi al millor actor de repartiment
JOSEP Mª ALEJANDRE, Segon premi al millor actor principal
TONI VIDAL, Nominat a premi
A.T.B.E., Premi especial del jurat per la innovació en efectes especials
RICARD PELLÓ, Primer premi a la millor direcció
A.T.B.E., Primer premi a la millor obra

Concurs de Teatre Aamteur de Puigcerdà (Cerdanya)
A.T.B.E., Premi al millor muntatge
RICARD PELLÓ, Premi a la millor direcció
A.T.B.E., Segon premi al millor grup
A.T.B.E., Premi especial del jurat a la millor actuació general

Concurs de Teatre Amateur de Calella de Mar (Maresme)
JOSEP Mª ALEJANDRE, Tercer premi al millor actor principal
RICARD PELLÓ, Tercer premi a la millor direcció
A.T.B.E., Tercer premi a la millor companyia

2007 Antaviana

Concurs de Teatre Amateur de Vallirana (Baix Llobregat)
A.T.B.E., Nominada a la millor companyia
GISELA DAUSÀ, Tercer premi a la millor actriu de repartiment

Concurs de Teatre Amateur de Malgrat de Mar (Maresme)
GISELA DAUSÀ, Nominada a la millor actriu en paper secundari
MIQUEL PELLÓ, Nominat al millor director

2008 Mitges veritats

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
A.T.B.E., Millor escenografia
NATÀLIA COLOMEDA, Nominada a la millor actriu secundària
A.T.B.E., Nominada al millor maquillatge, vestuari i perruqueria

Concurs de Teatre Amateur de Tàrrega (Urgell)
A.T.B.E., Segon premi a la millor escenografia
A.T.B.E., Tercer premi al millor grup
TERESA CASTELLÓ, Tercer premi a la millor actriu de repartiment
CRISTINA CARRIÓN, Segon premi a la millor actriu principal
MIQUEL PELLÓ, Tercer premi a la millor direcció

Concurs de Teatre Amateur d’Abrera (Baix Llobregat)
TERESA CASTELLÓ, Tercer premi a la millor actriu principal

Concurs de Teatre Amateur de Terrassa (Vallès Occidental)
A.T.B.E., Tercer premi ciutat de Terrassa
A.T.B.E., Premi especial del jurat al conjunt de totes les actrius
MIQUEL PELLÓ, Nominat al millor director
A.T.B.E., Nominada a la millor escenografia, il·luminació, caracterització i millor grup

Concurs de Teatre Amateur de Puigcerdà (Cerdanya)
TERESA CASTELLÓ, Segon premi a la millor actriu de repartiment
A.T.B.E., Quart premi de votació popular (7,95)

2009 La Senyora Florentina i el seu amor Homer

Concurs de Teatre Amateur de Santa Coloma de Farners (La Selva)
LAURA CERDÁN, Segon premi a la millor actriu de repartiment
A.T.B.E., nominació a millor maquillatge, perruqueria i vestuari
A.T.B.E., nominació a millor escenografia, llum i so
A.T.B.E., nominació a millor votació popular (8,437)
A.T.B.E., nominació a millor obra
ROSER DESCAYRE, nominació a millor actriu

Concurs de Teatre Amateur de Calella de Mar (Maresme)
A.T.B.E., Premi a la millor escenografia
ROSER DESCAYRE, Segon premi a la millor actriu

Concurs de Teatre Amateur de Caldes de Montbui (Vallès Oriental)
LAURA CERDÁN, Premi a la millor actriu còmica
LAURA CERDÁN, Primer premi a la millor actriu secundària
ROSER DESCAYRE, Tercer premi a la millor actriu principal
A.T.B.E., Segon premi de votació popular (9,29)
DAVID TORTAJADA, Nominat a millor actor jove

2010 Almenys no és Nadal

Concurs Rafel Anglada Santa Coloma de Farners (La Selva)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal.
A.T.B.E., Primer premi de Votació Popular

Concurs Patrici Clara de Calonge (Baix Empordà)
ROSER DESCAYRE, Primer premi a la millor actriu principal.

Concurs Teatre Amateur Premi Ciutat de Calella (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Segon premi millor actriu principal.

Concurs de Teatre Català a Gràcia (Barcelona)
ROSER DESCAYRE, Primer premi millor actriu principal.
ROSER DESCAYRE, Primer premi especial Taller de Teatre millor actriu principal.

Concurs de Teatre Amateur “Vicenç Bayarri” de Malgrat de Mar (Maresme)
ROSER DESCAYRE, Segon premi millor actriu principal.

2014 Premi ARLEQUÍ
ROSER DESCAYRE I RICARD PELLÓ premi Arlequí 2014, per la seva dedicació al teatre amateur al llarg de més de seixanta anys, atorgat per la Federació de Grups Amateurs de Teatre de Catalunya. Han rebut el premi el 24 novembre 2014 de mans del President de la Federació en una trobada en els locals de l’Sgae a Barcelona.

Comments are closed